Warren Central athletic awards

Published 7:55 am Thursday, May 26, 2022

2022-23 Warren Central Athletic Awards
Athletes of the Year
Male – Jason Williams
Female – Anaya Holt

Football
Spirit and Desire – Colt Lee
Most improved offensive player – Jack Wright
Offensive Lineman Award – Dontavious Bell
Offensive Hybrid Award – Mark Gray
Most improved LB – Brandon January
Most improved DB – Danny Guice
WR award – Preston Lynch
Defensive Hybrid Award – Jason Williams
Defensive Back Award – Jaevian Mims
Golden Helmet MVP – Floyd Davenport
Team Captains – Hartley Sullivan, Zion Nixon, Robert McBride, Bo Broome
Offensive Back Award – Tre Hall
Offensive Lineman Award – Kevin Miller
Defensive Lineman Award – Nehemiah Simonnette
Special Teams Award – Brandon Gilliam
Offensive MVP – Timothy Thompson
Defensive MVP – Jashun Simon

Boys powerlifting
Best Lightweight Lifter – Cody Spivey
MVP – Lane Gordon

Sign up for The Vicksburg Post's free newsletter

Receive daily headlines and obituaries

Girls powerlifting
MVP – Hannah Hughes
Best Heavyweight -Katie Wallace
Best Lightweight – Hannah Tennison

Cross country
Boys MVP – Matthew Brewer
Most Improved – Joseph Pinkins
Fastest 3K – Holt Pownall
Fastest 2 Miler – Holt Pownall
Boys Coaches’ Award – Aiden Dickerson
Boys Viking Award – Conner Leverette
Girls Viking Award – Keegan Wilson
Workhorse Award – John Austin White

Softball
MVP – Lola Crozier
Most Improved – Adalyn Anderson
Best Offensive – Jennifer Smith
Best Defensive – Sarah Cameron Fancher
Viking Award – Jordan Powell
Rookie of the Year – Tyra Bridges

Girls soccer
MVP – Maegan Little
Most Improved – Melissa Herrle
Best Offensive Player – Gloria Hall
Best Defensive Player – Ashlynn Palmer
Most Versatile – Jordan Polk
Heart of a Champion – Anaya Holt

Boys soccer
MVP – Anden McClurg
Most Improved – Jonah Artman
Best Offensive Player – Tony King
Best Defensive Player – Ben Vroman
Playmaker Award – Justin Hasty
Most Versatile – Birame Ndiaye
Mark Strickland Sportsmanship Award – Riley Lampkin

Tennis
Girls MVP – Audrey Jennings
Girls most Improved – Gracie Summers
Boys MVP – Gordon Wilkerson
Boys most Improved – Sam Harris
Viking Award – Wyatt Schrader

Baseball
Offensive Player – Blake Channell
Defensive Player – Seth Sterling
Pitching Award – Brooks Willoughby
Most Improved – Preston Lynch
MVP – Blake Channell
Viking Award – Joey Greer

Girls basketball
MVP – ZyKerri Segrest
Best Defensive – Zykerri Segrest
Best Offensive – Ta’Mya Sims
Most Improved – Alexis Jefferies
Lady VIking Award – Jae’la Smith
Academic Award – Deanna Adkins

Boys basketball
Most Outstanding – Gaylon Turner
Most Improved – Garrett Orgas-Fisher
Best Defensive – Deonta Segrest
Best Offensive – Taylor Mitchell
Viking Award – Elliott Ferguson
Best Rebounder – Deonta Segrest
Academic Award – Garrett Orgas Fisher

Volleyball
Heart of a Champion – Teyana Monroe
Setter of the Year – Tyra Bridges
MVP – Anaya Holt
Defensive POY – Anaya Holt
Offensive POY – Skylar Beard
Server of the Year – Tyra Bridges

Girls Golf
Low Average/MVP – Frances Thames
Most Improved – Addi Keller
Lady Viking Award – Mary Makenna Wooten

Boys Golf
Low Average/MVP – Hartley Sullivan
Most Improved – Jessie Hallberg
Viking Award – Caden House

Archery
Boys MVP – Peyton Rouse
Girls MVP – Marin Sherwin
Most Improved Player – Peter Lowe
Viking Award – Bradley Leach
Team Captain – Garrett Lee

Girls track and field
Most Dedicated – Jasmine Banks
Spirit and Desire – Taylor O’Leary
Best Throwers – Gabrelle McLeod and Calise Henyard
Best Jumper – Jae’la Smith
Best Distance Runner – Keegan Wilson
Best Sprinter – Adria Burrell
Best Long Sprinter – Ashlynn Palmer
Lady Viking Award – Ramerian Hamilton
Best Hurdler – Mere’ Smith

Boys track and field
MVP – Ashton Murphy
Rookie of the Year – Johnathan Henderson
Best Field Events – Jason Williams
Best Distance Runner – Samuel Andrews
Best Hurdler – Aron Murphy
Best Sprinter – Daniel Williams
Team Captain – Ashton Murphy
Viking Award – Bryson O’Quinn
Spirit and Desire – Federico Zocca
Most Improved – Dontavious Bell
Best Long Sprinter – Tyler Godshaw

Football cheerleaders
Most outstanding bases – Kimberly Burton and Natalie Greer
Most outstanding Flyer – Laney Schrader
Most outstanding Backspot – Sydney Walton
All-Around Best Cheerleader – Jordan Townes
Most Dedicated – Gabby McLeod
Most Improved – Mary Makenna Wooten
Most Spirited – Sydney Walton
Most Versatile – Abby Calaway

Vikettes
MVP – Gracie Williamson
Most Spirit – Cydney Shaw
Most Improved – Robkiyah Ross

Basketball cheerleaders
Most Improved – Iyana Dorsey
Captains Award – Kemi Ward and Naperia Swartz
Star Cheerleader – Laila Brown
Most Dedicated – Calise Henyard
Most Spirited – Tyrione Ross

Swimming
Girls Most Improved – Katie Wallace
Boys Most Improved – Trevis Davis
Girls Viking Award – Gracie Davis
Boys Viking Award – Ashtin Wallace
Girls MVP – Chloe Barnard
Boys MVP – Mateo Byrd

Bowling
Girls Most Improved – Gracie Davis
Boys Most improved – James Mckenna
Girls MVP – Amari Craft
Boys MVP – Avery Greene
Girls Viking Award – Tatum Watts
Boys Viking Award – Devin Fischer